Bylinné čaje sypané
Aloisie trojlistá nať
Latinsky: HERBA ALOISIAE TRIPHYLLA
Hmotnost: 50 g
Použití: Čaj z této bylinky zklidňuje centrální nervový systém, migrény, deprese, neuralgie, nauzeu a tachykardii. Harmonizuje činnost srdce, stimuluje kontrakce dělohy, podporuje laktaci, upravuje činnost plic, žaludku, zažívání a příjemně osvěžuje dech.
Dále o bylině viz. detail.
Anýz plod
Latinsky: FRUCTUS ANISI
Hmotnost: 50 g
Použití: Anýz a jeho účinky byly známy už v antice. Například Řekové, včetně Hippokrata, jej používali proti kašli, v Malé Asii a v Římě se užíval hlavně pro "oslazení dechu" a jako afrodisiakum, ale byly známy i další léčivé účinky, pro které se využívá anýz i dnes.
Dále o bylině viz detail.
Arnika květ
Latinsky: FLOS ARNICAE (se zákrovem)
Hmotnost: 30 g
Použití: Arnika patří mezi nejlepší hojivé prostředky. Působí protizánětlivě, antisepticky a antibakteriálně (např. při angině pectoris), dále má široké použití v kardiologii neboť působí velice dobře na prokrvení věnčitých cév.
Dále o bylině viz detail.
Aronie plod = Černý jeřáb
Latinsky: FRUCTUS ARONIAE (černý jeřáb).
Hmotnost: 50 g
Použití: Aronie jsou černé jeřabiny, které se nejen suší, ale využívají se čerstvé na přípravu kompotů, sirupů, marmelád, likérů apod. Plody obsahují hodně vitamínu P, který zpevňuje a zpružňuje cévní stěny, ale i vitamínu C, cukrů, karoten, organické kyseliny, jód, vitamín PP, E a celou řadu biologicky aktivních látek. Často a právem se aronii říká "malá vitamínová bomba".
Dále o bylině viz. detail.
Bazalka nať
Latinsky: HERBA BASILICI
Hmotnost: 50 g
Použití: Bazalka pravá je mimořádně univerzální bylina. Je odjakživa považována za posilující a osvěžující léčivou rostlinu, která zvyšuje vitalitu, prospívá při depresích a pomáhá při všech nemocech z nachlazení. Bazalka je velice účinná při respiračních infekcích.
Dále o bylině viz. detail.
Bedrník kořen
Latinsky: RADIX PIMPINELLAE
Hmotnost: 50 g
Použití: Bedrník znali už staří Řekové, říkali mu kaukalis. Dříve nechyběl v žádné venkovské zahrádce, protože byl považován za všelék. Odvar z kořene bedrníku dovede zmenšit soudržnost ledvinových a močových kamenů, takže se začnou drolit a rozpadat. Působí jako detoxikační prostředek a zbavuje tělo usazenin. Používá se i v případech, kdy je třeba zlepšit celkový stav organismu.
Dále o bylině viz detail.
Benedikt nať
Latinsky: HERBA CARDUI BENEDICT
Hmotnost: 50 g
Použití: Benedikt čubet se kdysi často pěstoval ve venkovských zahradách, ale dnes je už méně známý. Je ale stále využíván jako léčivka k výrobě léků, nebo se podle lékařského předpisu užívá nálev, je dlouho a široce využíván v homeopatii. Benedikt především upravuje činnost žaludku, podporuje trávení a je účinný při závažných metabolických poruchách.
Dále o bylině viz. detail.
Benzoe
Latinsky: RESINA BENZOE
Hmotnost: 50 g
Použití: Benzoová pryskyřice se získává z různých druhů styračů (Styrax), zejména styrače tonkienského (Styrax tonkiensis). Používá se k přípravě tinktur, které se zevně používají jako dezinfekční a antiseptický prostředek, konzervant do mastí a tukových kosmetických přípravků. Používá se rovněž jako složka vykuřovadel.
Dále o bylině viz. detail.
Bez černý květ
Latinsky: FLOS SAMBUCI
Hmotnost: 50 g
Použití: Černý Bez se v lidovém léčitelství využívá při nachlazení, problémech s kašlem a s vykašláváním. Je nejen léčivým, ale i preventivním prostředkem v období respiračních chorob. O jeho významu a oblíbenosti svědčí i staré úsloví: "Před heřmánkem smekni, před bezem klekni."
Dále o bylině viz. detail.
Boldo list
Latinsky: FOLIUM BOLDO
Hmotnost: 50 g
Použití: Boldovník vonný je keř nebo strom dosahující výšky až 6 m, rostoucí původně především v Chile, ale divoce i na pobřeží Středozemního moře, zejména na severu Afriky. Listů boldovníku užívaných v Chile jako koření (mohou nahradit např. i bobkový list), se v novější době často užívá v lékařství zejména proti střevním a žaludečním potížím.
Dále o bylině viz. detail.
Borovice vrcholky
Latinsky: TURIONES PINI
Hmotnost: 50 g
Použití: Vrcholky borovice obsahují silici (a v ní terpeny pinen, felandren, limonen, camphen, cadinen, myrcen, sylvestren, caren, cymen, bornylacetát aj.) a dále pryskyřici, třísloviny, hořčiny, aromatické kyseliny, vitamín C a další látky.Používá se především v gemmoterapii, pro celkové posílení organismu.
Dále o bylině viz. detail.
Borůvka nať
Latinsky: HERBA MYRTILLI
Hmotnost: 50 g
Použití: V lidovém léčitelství se odvar z borůvky pil jako náhražka pravého čaje. Dnes se používá především jako podpůrný lék při cukrovce. Je využívána jako součást ve směsích čajů určených pro diabetiky. Odvar působí účinně
Dále o bylině viz.detail.
Borůvka plod
Latinsky: FRUCTUS MYRTILLI
Hmotnost: 50 g
Použití: Plod borůvky (Fructus myrtilli) je známým lidovým prostředkem především proti průjmu. Působí také protibakteriálně i proti Escherichia coli a stafylokokům. Nově bylo zjištěno její příznivé působení na cévní stěny (podobné jako u rutinu a esculinu - z routy, pohanky a kaštanu).
Dále o bylině viz. detail.
Brusinka list
Latinsky: FOLIUM VITIS IDAEAE
Hmotnost: 50 g
Použití: Brusinkové listy obsahují látky obdobné jako jsou obsaženy v listech medvědice. Také použití je obdobné. I když brusinka ve srovnání s medvědicí obsahuje jen asi poloviční obsah arbutinu, takže její dávkování musí být příslušně vyšší, je její výhodou nižší obsah tříslovin - ty mohou být při delším užívání medvědice příčinou zácpy. V lidovém léčitelství se list používá jako složka čajových směsí s močopudným a dezinfekčním účinkem.
Dále o bylině viz. detail.
Bříza list
Latinsky: FOLIUM BETULAE
Hmotnost: 40 g
Použití: Březové listy působí močopudně, užívají se proto zejména při chorobách ledvin a močových cest či při "vodnatelnosti". Mají však mnohostranné využití. Uplatní se také při revmatismu a dně (v čaji či koupeli). Bývá součástí především tzv. urologických čajů. Údajně snižují i hladinu cholesterolu.
Dále o bylině viz. detail.
Buko list
Latinsky: FOLIUM BUCCO
Hmotnost: 30 g
Použití: Buko se používá jako dezinficiens močových cest. Působí protizánětlivě např. proti zánětu močového měchýře. Při pravidelném užívání působí preventivně proti opakujícím se zánětům. Je vhodný i na prostatu a podrážděný močový měchýř, zvyšuje vylučování moči. Pomáhá při nadýmání a plynatosti.
Dále o bylině viz. detail.
Bukvice nať
Latinsky: HERBA BETONICAE
Hmotnost: 50 g
Použití: Zázračné účinky bukvice lékařské jsou známy již od pradávna. Keltové bukvici uctívali jako posvátnou bylinu. Byla považována za rostlinu, která chrání před čáry, kouzly a zlými duchy - chránila každého, kdo ji měl u sebe, v noci pod polštářem chránila před přeludy a zlými sny. Často se vysazovala do zahrad, aby chránila dům od všeho zlého.
Dále o bylině viz. detail.
Celer semeno
Latinsky: SEMEN APII
Hmotnost: 50 g
Použití: Celer požíval v dřívějších dobách vysoké prestiže. Egypťané dávali tuto rostlinu mrtvým do hrobu, Řekové vyznamenávali vítěze sportovních soutěží věncem z celerového listí. Hippokrates celer vychvaluje jako obzvláště léčivou výživu pro případy kdy "nervy vibrují". V klášterním léčitelství byl klasifikován jako silně zahřívající a vysušující a obecně jako prostředek k vnitřní očistě, proti nadýmání, na oteklé prsy a jako afrodiziakum.
Dále o bylině viz. detail.
Celík zlatobýl nať
Latinsky: HERBA SOLIDAGINIS VIRGAUREAE
Hmotnost: 50 g
Použití: Zlatobýl je v lidovém léčitelství velmi oblíben, je znám především jako vynikající léčivka při chorobách ledvin, používá se především jako močopudný a protizánětlivý prostředek. Odvar se pije během dne při chronických chorobách ledvin a močových cest.
Dále o bylině viz. detail.
Čekanka kořen
Latinsky: RADIX CICHORII
Hmotnost: 50 g
Použití: Čekankové kořeny slouží již od 17. století jako surovina k výrobě kávovin. Význam tohoto využití vzrostl počátkem 19.stol. v době napoleonských výlek, kdy byl silně omezen dovoz kávy do Evropy. Jako zelenina byla čekanka známá již ve starém Egyptě. I dnes se používají stále více čekankové puky k přípravě salátů a podobně jako chřest se vaří nebo dusí na másle .....
Dále o bylině viz. detail.
Čekanka nať
Latinsky: HERBA CICHORII
Hmotnost: 50 g
Použití: Čekanka byla známá odedávna již staří Římané ji pěstovali jako zeleninu. Listy jsou bohaté na vápník, měď a železo, mohou se použít k léčení žloutenky i nemocí sleziny a jater. Čekanka má protizánětlivé, ale i další léčebné účinky.
Dále o bylině viz. detail.
Černobýl nať
Latinsky: HERBA ARTEMISIAE
Hmotnost: 50 g
Použití: Hořkost černobýlu, mírnější než u pelyňku pravého, jej předurčuje k léčbě nejrůznějších trávicích potíží, včetně problémů žlučníkových. Vzhledem k nižšímu obsahu tujónu než je u pelyňku pravého, může být černobýl uplatněn u nemocných, kteří pravý pelyněk nesnášejí.
Dále o bylině viz. detail.
Černucha semeno
Latinsky: SEMEN NIGELLAE
Hmotnost: 50 g
Použití: Černucha se používala odpradávna, měla široké použití vnitřně i zevně, ale nejvíce se užíval odvar semene ve víně s použitím medu. Dnes se podává semeno černuchy nejčastěji jako práškované (zpravidla na špičku nože, zapíjí se vodou nebo čajem), může se však podávat i nálev či odvar. Používá se i jako koření (na špičku nože prášku do již hotových jídel) - jako náhražka pepře a jako koření do pečiva.
Dále o bylině viz. detail.
Čertovo kopyto kořen
Latinsky: RADIX HARPAGOPHYTI
Hmotnost: 50 g
Použití: Obsahové látky harpaga neboli čertova kopyta mají protizánětlivé účinky při kloubním revmatismu. Snižuje cholesterol a obsah kyseliny močové v organismu. V lidovém léčitelství se používá při chorobách žlučníku, ledvin, močového měchýře, při poruchách látkové výměny, při artritidě, při alergiích a na všeobecné projevy stáří.
Dále o bylině viz. detail.
Čertovo lejno s pískavicí
Latinsky: ASSA FOETIDA CUM FOENUGRAECI
Hmotnost: 30 g
Použití: Užívá se při potížích zažívacího ústrojí, proti křečím žaludkovým, kolice, nadýmání, zácpě, proti nemocím pocházejícím ze špatného oběhu krve, proti žloutence, krticím, vodnatelnosti; u ženského pohlaví dává se při nepravidelné menstruaci, proti křečím v měchýři a v materníku.
Dále o bylině viz. detail.
Damara
Latinsky: RESINA DAMMAR
Hmotnost: 50 g
Použití: Damaroňe jsou velké stromy z Nového Zélandu a Indonésie, které se využívaly k získávání pryskyřice (kaurikopál). Damaroně vylučují tuto pryskyřici jak samovolně, tak po (úmyslném) poranění kořenů. Platí, že čím světlejší pryskyřice je tím je kvalitnější. Damara je u nás známa hlavně mezi malíři jako přísada do barev (damarová fermež), nicméně její největší celosvětové využití je jako vykuřovadlo. Svoji oblibu si získala zejména pro příjemnou lehkou vůni.
Dále o bylině viz. detail.
Damiana list
Latinsky: FOLIUM DAMINANAE
Hmotnost: 50 g
Použití: Od nepaměti je damiána využívána jako pánské i dámské afrodisiakum. Již ve starém mayském léčebném kodexu byl zdůrazněn její vynikající astmatický vliv. Damiána nachází své využití i v homeopatii a v celé řadě nových indikací. Po právu ji musíme zařadit mezi léčivé byliny třetího tisíciletí.
Dále o bylině viz. detail.
Dioskorea kořen
Latinsky: RADIX DIOSCOREAE
Hmotnost: 50 g
Použití: Dioscorea jinak nazývaná mexický jam byla výchozí surovinou pro výrobu prvního orálního antikoncepčního prostředku, a to díky hormonální složce, diosgeninu, kterou obsahuje. Aztékové si ho vážili pro jeho uvolňující účinky na zažívání. Stejným způsobem ho bylináři používají dodnes.
Dále o bylině viz. detail.
Divizna květ
Latinsky: FLOS VERBASCI
Hmotnost: 30 g
Použití: Divizna velkokvětá je sice značně rozšířená rostlina ve střední a jižní Evropě, ale pro své léčebné účinky je natolik oblíbená, že poptávka je trvale vyšší. Proto je nutné ji pěstovat cíleně pro její využití v lidovém léčitelství, ale i pro výrobu čajů. Je složkou především tzv. prsních čajů.
Dále o bylině viz. detail.
Dobromysl nať (Oregano)
Latinsky: HERBA ORIGANI VULGARIS
Hmotnost: 50 g
Použití: Dobromysl uvolňuje křeče při kašli, působí desinfekčně, usnadňuje odkašlávání, působí protizánětlivě na sliznice, upravuje trávení, zvyšuje vylučování žluče, uklidňuje. Dobromysl lze také použít při žaludečních neurózách, jako mírné antidepresivum, při poruchách spánku, při zánětu dásní nebo při onemocněních krčních.
Dále o bylině viz. detail.
Dračí krev
Latinsky: RESINA DRACONIS
Hmotnost: 10 g
Použití: Sangre de Drago, španělský název dračí krve je strom z tropických amazonských teritorií Jižní Ameriky. Rod Croton je velmi bohatý, čítá přes 750 druhů dřevin a stromů nacházejících se na obou polokoulích. Rod je velmi bohatý na aktivní alkaloidy a mnohé druhy jsou tradičně známými bylinnými léčivy především pro své účinky očistné a tonizující.
Dále o bylině viz. detail.
Dub kůra
Latinsky: CORTEX QUERCUS
Hmotnost: 100 g
Použití: Dub je strom, který se v dějinách lidstva uctívalsnad nejvíce ze všech dřevin. Je jedním ze stromů, který se kdysi považoval za otce lidstva. Římané věřili, že muži vzešli z dubu. Kůra dubu obsahuje řadu látek, převážně třísloviny. Kůra z dubu se využívala k léčebným účelům již v dávné minulosti. Odvar se už pije zřídka, více se kůra využívá zevně.
Dále o bylině viz. detail.
Dvouzubec nať
Latinsky: HERBA BIDENSIS
Hmotnost: 50 g
Použití: Dvouzubec stimuluje nadledvinky, urychluje metabolismus. Působí močopudně a potopudně. Má antialergické a antirevmatické účinky. Používá se při psoriáze, ekzémech, kožních alergiích, při problémech s lupy a nadměrným padáním vlasů. Dále se používá při chorobách jater a ledvin.
Dále o bylině viz. detail.
Eleutherokok kořen (Všehoj)
Latinsky: RADIX ELEUTEROCOCCIS (Všehoj)
Hmotnost: 50 g
Použití: Eleuterokok patří mezi nově objevené druhy, rozhodující krok v jeho využití se stal v 50. letech minulého století, kdy se v tehdejším SSSR hledala rovnocenná náhrada za obtížně pěstovatelný ženšen (Panax ginseng) . Je totiž mnohem více rozšířen i jeho pěstování je jednodušší. Jeho lidové názvy svědčí o využívání této byliny v místní lidové medicíně i v minulosti. Tato léčivá rostlina má všeobecně posilující a povzbuzující účinky na organismus, především na adrenalinové žlázy.
Dále o bylině viz. detail.
Eukalyptus list
Latinsky: FOLIUM EUCALYPI
Hmotnost: 50 g
Použití: Blahovičník je domovem v Austráli, kde slouží australským domorodcům jako lék na infekce a horečku. Ačkoli je ve své domovině obrovský strom dorůstající výšky hodně přes 30 m (extrémně až 100 m), je možné ho pěstovat i v malých květináčích v podobě bonsaie - je vhodný především v obývacích místnostech.
Dále o bylině viz. detail.
Fazole plod bez semen
Latinsky: FRUCTUS PHASEOLI
Hmotnost: 50 g
Použití: Fazol je pěstovaná zeleninová rostlina, jen ojediněle zplaňující. Drogou je oplodí zralých plodů (lusky bez semen). Suché lusky obsahují celou řádu důležitých látek. Používá se především ve směsích s dalšími bylinami, v lidovém léčitelství je známá celá řada receptů.
Dále o bylině viz. detail.
Fenykl plod
Latinsky: FRUCTUS FOENICULI
Hmotnost: 100 g
Použití: Fenykl se v lidovém léčitelství využívá jak ve formě čaje (i ve směsi s dalšími bylinami), tak i např. k výplachu při očních zánětech. Velice účinné je užívání čaje z fenyklu při nadýmání a křečích v břiše (i u malých dětí).
Dále o bylině viz. detail.
Fenykl plod - sladký
Latinsky: FRUCTUS FOENICULI DULCIS
Hmotnost: 100 g
Použití: Fenykl se v lidovém léčitelství využívá jak ve formě čaje (i ve směsi s dalšími bylinami), tak i např. k výplachu při očních zánětech. Velice účinné je užívání čaje z fenyklu při nadýmání a křečích v břiše (i u malých dětí).
Dále o bylině viz. detail.
Galgán kořen
Latinsky: RADIX GALANGAE
Hmotnost: 50 g
Použití: Galgán výborně léčí žaludek, zvyšuje množství žaludečních šťáv, zlepšuje látkovou výměnu. Zevně jej můžeme použít při revmatismu. Galgánové víno zlepšuje mužskou potenci. Oddenek lze použít jako afrodisiakum. Přirozeně reguluje pochody v pánvi. Má však nepříjemnou hořkou chuť.
Dále o bylině viz. detail.
Ginkgo list
Latinsky: FOLIUM GINKGO (Jinan dvoulaločný)
Hmotnost: 50 g
Použití: Čínská medicína používá Ginkgo tuto především k léčení astma, tuberkulózy, k uvolnění dýchavičnosti a na podporu vylučování hlenu. Listy jsou tradiční lék na astma především díky protialergickým a protizánětlivým účinkům.
Dále o bylině viz. detail.
Gotu kola nať
Latinsky: HERBA CENTELAE ASIATICAE
Hmotnost: 50 g
Použití: Gotukola se užívá při léčbě celé řady nejrůznějších onemocnění, především kožních (zevně), vnitřně pak při žilní a lymfatické cévní nedostatečnosti. V Indii se sirup z gotukoly považuje za účinný prostředek k léčbě epilepsie, odvar z nadzemní části při léčení úplavice. Moderní lékařství se této bylině začalo intenzivně věnovat, výzkum urychleně pokračuje a zdá se, že bylina svým medicínským významem předčí i proslavený žen-šen. V každém případě jde o bylinu významu zcela mimořádného.
Dále o bylině viz. detail.
Granátovník plod
Latinsky: FRUCTUS GRANATI
Hmotnost: 50 g
Použití: Z granátového jablka se využívá především šťáva, ze které se dělá řada koktejlů a džusů, nejznámějším nápojem je orientální nealkoholický nápoj šerbet. Známý je také sirup grenadina, který se často používá v koktejlech. Dále se využívá ve studené kuchyni, kde se přidává do mnoha salátů, v teplé kuchyni se přidává především k drůbeži, grilovanému masu a rybám. V Asii se využívá i jako koření, k tomuto účelu se lépe hodí divoce rostoucí rostliny, především z úpatí Himaláje.
Dále o bylině viz. detail.
Guajak dřevo
Latinsky: LIGNUM QUAJACI
Hmotnost: 50 g
Použití: Dřevo guajaku patří k nejtvrdším a nejkvalitnějším dřevům. Obsahuje až 20% pryskyřice, která se dá vydestilovat či vyvařit ve vodě a v minulosti se využívala jako antisyfilitikum a k povzbuzení látkové výměny. Dnes má využití zejména při výrobě parfémů.
Dále o bylině viz. detail.
Guarana semeno mleté
Latinsky: SEMEN GUARANAE
Hmotnost: 50 g
Použití: Guarana obsahuje guaranin, kofein a další látky, u kterých byl prokázaný účinek jako stimulanty centrálního nervového systému, což se projevuje odstraněním psychické a fyzické únavy, zlepšením mentálních funkcí, zvýšením výkonu organismu. Guarana je právě pro tyto povzbuzující účinky častou součástí energetických nápojů.
Dále o bylině viz. detail.
Hadí kořen
Latinsky: RADIX BISTORTAE
Hmotnost: 50 g
Použití: Rdesno hadí kořen se používá jako protiprůjmový prostředek při úplavici. Dále jako protizánětlivý a stahující prostředek při krvácení trávicího traktu, při hemeroidech a silné menstruaci. Zevně se hadí kořen používá k obkladům a do koupelí při mokvavých vyrážkách a popáleninách. Využívá se i jako kloktadlo při zánětech dutiny ústní.
Dále o bylině viz. detail.
Heřmánek římský květ (Rmenec sličný)
Latinsky: FLOS CAMOMILLAE ROMAN
Hmotnost: 30 g
Použití: Heřmánek římský příznivě působí při menstruačních potížích, spojených se spasmy. Dále při enzymatických poruchách funkce slinivky, při bakteriálních průjmech a při poruchách trávícího ústrojí psychogenního původu. Dobře léčí migrény, neuralgie a bolesti při zánětu nervů. Uplatňuje se při žlučníkových potížích.
Dále o bylině viz. detail.
Hloh list a květ
Latinsky: FOLIUM CRATAEGI CUM FLORE
Hmotnost: 50 g
Použití: Hloh je léčivem především pro starší lidi. Pro své blahodárné účinky na činnost srdce ho můžeme označit jako „srdeční bylinu“. Nejúčinnější drogou hlohu je květ. Přestože obsahuje hloh látky, které ovlivňují srdeční rytmus, nemá žádný toxický (poškozující) účinek. Tím se liší od náprstníku (Digitalis), jednoho z dalších, důležitých rostlinných léků užívaných při léčbě srdečních nemocí.
Dále o bylině viz. detail.
Hloh plod
Latinsky: FRUCTUS CRATAEGI
Hmotnost: 100 g
Použití: Nejdůležitější oblastí použití plodů hlohu je takzvané stařecké srdce, oslabené ubývající silou srdečního svalu a špatným prokrvením věnčitých cév. Z tohoto důvodu je hloh indikován i u mladších lidí, jejichž srdce je zatěžováno stresem nebo nemocí.
Dále o bylině viz. detail.
Hluchavka květ
Latinsky: FLOS LAMII ALBI
Hmotnost: 30 g
Použití: Pro svůj poměrně velký obsah taninu byla hluchavka oblíbena už ve starověku a byla dokonce slavným Pliniem doporučována na celou řadu potíží, především při těžkých průjmových onemocněních. Droga z květů poskytuje čaj překrásné zlatavé barvy a jemné vůně. Je vhodná i pro dlouhodobé užívání.
Dále o bylině viz. detail.
Hluchavka nať
Latinsky: HERBA LAMII ALBI
Hmotnost: 50 g
Použití: Hluchavka je oblíbeným prostředkem v lidovém léčitelství zejména při látkové výměně.Vzhledem k obsahu slizu a saponinu droga ulehčuje odkašlávání a uvolňuje hlen. Sliz chrání sliznici dýchacích cest a celého zažívacího traktu. Nať a listy mají stejný účinek jako květy, i když nižší obsah účinných látek. Využití hluchavky je v různých čajových léčivých i dietetických směsích.
Dále o bylině viz. detail.