Sypané
Aloisie trojlistá nať
Latinsky: HERBA ALOISIAE TRIPHYLLA
Hmotnost: 50 g
Použití: Čaj z této bylinky zklidňuje centrální nervový systém, migrény, deprese, neuralgie, nauzeu a tachykardii. Harmonizuje činnost srdce, stimuluje kontrakce dělohy, podporuje laktaci, upravuje činnost plic, žaludku, zažívání a příjemně osvěžuje dech.
Dále o bylině viz. detail.
Anýz plod
Latinsky: FRUCTUS ANISI
Hmotnost: 50 g
Použití: Anýz a jeho účinky byly známy už v antice. Například Řekové, včetně Hippokrata, jej používali proti kašli, v Malé Asii a v Římě se užíval hlavně pro "oslazení dechu" a jako afrodisiakum, ale byly známy i další léčivé účinky, pro které se využívá anýz i dnes.
Dále o bylině viz detail.
Arnika květ
Latinsky: FLOS ARNICAE (se zákrovem)
Hmotnost: 30 g
Použití: Arnika patří mezi nejlepší hojivé prostředky. Působí protizánětlivě, antisepticky a antibakteriálně (např. při angině pectoris), dále má široké použití v kardiologii neboť působí velice dobře na prokrvení věnčitých cév.
Dále o bylině viz detail.
Aronie plod = Černý jeřáb
Latinsky: FRUCTUS ARONIAE (černý jeřáb).
Hmotnost: 50 g
Použití: Aronie jsou černé jeřabiny, které se nejen suší, ale využívají se čerstvé na přípravu kompotů, sirupů, marmelád, likérů apod. Plody obsahují hodně vitamínu P, který zpevňuje a zpružňuje cévní stěny, ale i vitamínu C, cukrů, karoten, organické kyseliny, jód, vitamín PP, E a celou řadu biologicky aktivních látek. Často a právem se aronii říká "malá vitamínová bomba".
Dále o bylině viz. detail.
Bazalka nať
Latinsky: HERBA BASILICI
Hmotnost: 50 g
Použití: Bazalka pravá je mimořádně univerzální bylina. Je odjakživa považována za posilující a osvěžující léčivou rostlinu, která zvyšuje vitalitu, prospívá při depresích a pomáhá při všech nemocech z nachlazení. Bazalka je velice účinná při respiračních infekcích.
Dále o bylině viz. detail.
Bedrník kořen
Latinsky: RADIX PIMPINELLAE
Hmotnost: 50 g
Použití: Bedrník znali už staří Řekové, říkali mu kaukalis. Dříve nechyběl v žádné venkovské zahrádce, protože byl považován za všelék. Odvar z kořene bedrníku dovede zmenšit soudržnost ledvinových a močových kamenů, takže se začnou drolit a rozpadat. Působí jako detoxikační prostředek a zbavuje tělo usazenin. Používá se i v případech, kdy je třeba zlepšit celkový stav organismu.
Dále o bylině viz detail.
Benedikt nať
Latinsky: HERBA CARDUI BENEDICT
Hmotnost: 50 g
Použití: Benedikt čubet se kdysi často pěstoval ve venkovských zahradách, ale dnes je už méně známý. Je ale stále využíván jako léčivka k výrobě léků, nebo se podle lékařského předpisu užívá nálev, je dlouho a široce využíván v homeopatii. Benedikt především upravuje činnost žaludku, podporuje trávení a je účinný při závažných metabolických poruchách.
Dále o bylině viz. detail.
Benzoe
Latinsky: RESINA BENZOE
Hmotnost: 50 g
Použití: Benzoová pryskyřice se získává z různých druhů styračů (Styrax), zejména styrače tonkienského (Styrax tonkiensis). Používá se k přípravě tinktur, které se zevně používají jako dezinfekční a antiseptický prostředek, konzervant do mastí a tukových kosmetických přípravků. Používá se rovněž jako složka vykuřovadel.
Dále o bylině viz. detail.
Bez černý květ
Latinsky: FLOS SAMBUCI
Hmotnost: 50 g
Použití: Černý Bez se v lidovém léčitelství využívá při nachlazení, problémech s kašlem a s vykašláváním. Je nejen léčivým, ale i preventivním prostředkem v období respiračních chorob. O jeho významu a oblíbenosti svědčí i staré úsloví: "Před heřmánkem smekni, před bezem klekni."
Dále o bylině viz. detail.
Boldo list
Latinsky: FOLIUM BOLDO
Hmotnost: 50 g
Použití: Boldovník vonný je keř nebo strom dosahující výšky až 6 m, rostoucí původně především v Chile, ale divoce i na pobřeží Středozemního moře, zejména na severu Afriky. Listů boldovníku užívaných v Chile jako koření (mohou nahradit např. i bobkový list), se v novější době často užívá v lékařství zejména proti střevním a žaludečním potížím.
Dále o bylině viz. detail.
Borovice vrcholky
Latinsky: TURIONES PINI
Hmotnost: 50 g
Použití: Vrcholky borovice obsahují silici (a v ní terpeny pinen, felandren, limonen, camphen, cadinen, myrcen, sylvestren, caren, cymen, bornylacetát aj.) a dále pryskyřici, třísloviny, hořčiny, aromatické kyseliny, vitamín C a další látky.Používá se především v gemmoterapii, pro celkové posílení organismu.
Dále o bylině viz. detail.
Borůvka nať
Latinsky: HERBA MYRTILLI
Hmotnost: 50 g
Použití: V lidovém léčitelství se odvar z borůvky pil jako náhražka pravého čaje. Dnes se používá především jako podpůrný lék při cukrovce. Je využívána jako součást ve směsích čajů určených pro diabetiky. Odvar působí účinně
Dále o bylině viz.detail.
Borůvka plod
Latinsky: FRUCTUS MYRTILLI
Hmotnost: 50 g
Použití: Plod borůvky (Fructus myrtilli) je známým lidovým prostředkem především proti průjmu. Působí také protibakteriálně i proti Escherichia coli a stafylokokům. Nově bylo zjištěno její příznivé působení na cévní stěny (podobné jako u rutinu a esculinu - z routy, pohanky a kaštanu).
Dále o bylině viz. detail.
Brusinka list
Latinsky: FOLIUM VITIS IDAEAE
Hmotnost: 50 g
Použití: Brusinkové listy obsahují látky obdobné jako jsou obsaženy v listech medvědice. Také použití je obdobné. I když brusinka ve srovnání s medvědicí obsahuje jen asi poloviční obsah arbutinu, takže její dávkování musí být příslušně vyšší, je její výhodou nižší obsah tříslovin - ty mohou být při delším užívání medvědice příčinou zácpy. V lidovém léčitelství se list používá jako složka čajových směsí s močopudným a dezinfekčním účinkem.
Dále o bylině viz. detail.
Bříza list
Latinsky: FOLIUM BETULAE
Hmotnost: 40 g
Použití: Březové listy působí močopudně, užívají se proto zejména při chorobách ledvin a močových cest či při "vodnatelnosti". Mají však mnohostranné využití. Uplatní se také při revmatismu a dně (v čaji či koupeli). Bývá součástí především tzv. urologických čajů. Údajně snižují i hladinu cholesterolu.
Dále o bylině viz. detail.
Buko list
Latinsky: FOLIUM BUCCO
Hmotnost: 30 g
Použití: Buko se používá jako dezinficiens močových cest. Působí protizánětlivě např. proti zánětu močového měchýře. Při pravidelném užívání působí preventivně proti opakujícím se zánětům. Je vhodný i na prostatu a podrážděný močový měchýř, zvyšuje vylučování moči. Pomáhá při nadýmání a plynatosti.
Dále o bylině viz. detail.
Bukvice nať
Latinsky: HERBA BETONICAE
Hmotnost: 50 g
Použití: Zázračné účinky bukvice lékařské jsou známy již od pradávna. Keltové bukvici uctívali jako posvátnou bylinu. Byla považována za rostlinu, která chrání před čáry, kouzly a zlými duchy - chránila každého, kdo ji měl u sebe, v noci pod polštářem chránila před přeludy a zlými sny. Často se vysazovala do zahrad, aby chránila dům od všeho zlého.
Dále o bylině viz. detail.
Celer semeno
Latinsky: SEMEN APII
Hmotnost: 50 g
Použití: Celer požíval v dřívějších dobách vysoké prestiže. Egypťané dávali tuto rostlinu mrtvým do hrobu, Řekové vyznamenávali vítěze sportovních soutěží věncem z celerového listí. Hippokrates celer vychvaluje jako obzvláště léčivou výživu pro případy kdy "nervy vibrují". V klášterním léčitelství byl klasifikován jako silně zahřívající a vysušující a obecně jako prostředek k vnitřní očistě, proti nadýmání, na oteklé prsy a jako afrodiziakum.
Dále o bylině viz. detail.
Celík zlatobýl nať
Latinsky: HERBA SOLIDAGINIS VIRGAUREAE
Hmotnost: 50 g
Použití: Zlatobýl je v lidovém léčitelství velmi oblíben, je znám především jako vynikající léčivka při chorobách ledvin, používá se především jako močopudný a protizánětlivý prostředek. Odvar se pije během dne při chronických chorobách ledvin a močových cest.
Dále o bylině viz. detail.
Čekanka kořen
Latinsky: RADIX CICHORII
Hmotnost: 50 g
Použití: Čekankové kořeny slouží již od 17. století jako surovina k výrobě kávovin. Význam tohoto využití vzrostl počátkem 19.stol. v době napoleonských výlek, kdy byl silně omezen dovoz kávy do Evropy. Jako zelenina byla čekanka známá již ve starém Egyptě. I dnes se používají stále více čekankové puky k přípravě salátů a podobně jako chřest se vaří nebo dusí na másle .....
Dále o bylině viz. detail.
Čekanka nať
Latinsky: HERBA CICHORII
Hmotnost: 50 g
Použití: Čekanka byla známá odedávna již staří Římané ji pěstovali jako zeleninu. Listy jsou bohaté na vápník, měď a železo, mohou se použít k léčení žloutenky i nemocí sleziny a jater. Čekanka má protizánětlivé, ale i další léčebné účinky.
Dále o bylině viz. detail.
Černobýl nať
Latinsky: HERBA ARTEMISIAE
Hmotnost: 50 g
Použití: Hořkost černobýlu, mírnější než u pelyňku pravého, jej předurčuje k léčbě nejrůznějších trávicích potíží, včetně problémů žlučníkových. Vzhledem k nižšímu obsahu tujónu než je u pelyňku pravého, může být černobýl uplatněn u nemocných, kteří pravý pelyněk nesnášejí.
Dále o bylině viz. detail.
Černucha semeno
Latinsky: SEMEN NIGELLAE
Hmotnost: 50 g
Použití: Černucha se používala odpradávna, měla široké použití vnitřně i zevně, ale nejvíce se užíval odvar semene ve víně s použitím medu. Dnes se podává semeno černuchy nejčastěji jako práškované (zpravidla na špičku nože, zapíjí se vodou nebo čajem), může se však podávat i nálev či odvar. Používá se i jako koření (na špičku nože prášku do již hotových jídel) - jako náhražka pepře a jako koření do pečiva.
Dále o bylině viz. detail.
Čertovo kopyto kořen
Latinsky: RADIX HARPAGOPHYTI
Hmotnost: 50 g
Použití: Obsahové látky harpaga neboli čertova kopyta mají protizánětlivé účinky při kloubním revmatismu. Snižuje cholesterol a obsah kyseliny močové v organismu. V lidovém léčitelství se používá při chorobách žlučníku, ledvin, močového měchýře, při poruchách látkové výměny, při artritidě, při alergiích a na všeobecné projevy stáří.
Dále o bylině viz. detail.
Čertovo lejno s pískavicí
Latinsky: ASSA FOETIDA CUM FOENUGRAECI
Hmotnost: 30 g
Použití: Užívá se při potížích zažívacího ústrojí, proti křečím žaludkovým, kolice, nadýmání, zácpě, proti nemocím pocházejícím ze špatného oběhu krve, proti žloutence, krticím, vodnatelnosti; u ženského pohlaví dává se při nepravidelné menstruaci, proti křečím v měchýři a v materníku.
Dále o bylině viz. detail.
Damara
Latinsky: RESINA DAMMAR
Hmotnost: 50 g
Použití: Damaroňe jsou velké stromy z Nového Zélandu a Indonésie, které se využívaly k získávání pryskyřice (kaurikopál). Damaroně vylučují tuto pryskyřici jak samovolně, tak po (úmyslném) poranění kořenů. Platí, že čím světlejší pryskyřice je tím je kvalitnější. Damara je u nás známa hlavně mezi malíři jako přísada do barev (damarová fermež), nicméně její největší celosvětové využití je jako vykuřovadlo. Svoji oblibu si získala zejména pro příjemnou lehkou vůni.
Dále o bylině viz. detail.
Damiana list
Latinsky: FOLIUM DAMINANAE
Hmotnost: 50 g
Použití: Od nepaměti je damiána využívána jako pánské i dámské afrodisiakum. Již ve starém mayském léčebném kodexu byl zdůrazněn její vynikající astmatický vliv. Damiána nachází své využití i v homeopatii a v celé řadě nových indikací. Po právu ji musíme zařadit mezi léčivé byliny třetího tisíciletí.
Dále o bylině viz. detail.
Dioskorea kořen
Latinsky: RADIX DIOSCOREAE
Hmotnost: 50 g
Použití: Dioscorea jinak nazývaná mexický jam byla výchozí surovinou pro výrobu prvního orálního antikoncepčního prostředku, a to díky hormonální složce, diosgeninu, kterou obsahuje. Aztékové si ho vážili pro jeho uvolňující účinky na zažívání. Stejným způsobem ho bylináři používají dodnes.
Dále o bylině viz. detail.
Divizna květ
Latinsky: FLOS VERBASCI
Hmotnost: 30 g
Použití: Divizna velkokvětá je sice značně rozšířená rostlina ve střední a jižní Evropě, ale pro své léčebné účinky je natolik oblíbená, že poptávka je trvale vyšší. Proto je nutné ji pěstovat cíleně pro její využití v lidovém léčitelství, ale i pro výrobu čajů. Je složkou především tzv. prsních čajů.
Dále o bylině viz. detail.
Dobromysl nať (Oregano)
Latinsky: HERBA ORIGANI VULGARIS
Hmotnost: 50 g
Použití: Dobromysl uvolňuje křeče při kašli, působí desinfekčně, usnadňuje odkašlávání, působí protizánětlivě na sliznice, upravuje trávení, zvyšuje vylučování žluče, uklidňuje. Dobromysl lze také použít při žaludečních neurózách, jako mírné antidepresivum, při poruchách spánku, při zánětu dásní nebo při onemocněních krčních.
Dále o bylině viz. detail.
Dračí krev
Latinsky: RESINA DRACONIS
Hmotnost: 10 g
Použití: Sangre de Drago, španělský název dračí krve je strom z tropických amazonských teritorií Jižní Ameriky. Rod Croton je velmi bohatý, čítá přes 750 druhů dřevin a stromů nacházejících se na obou polokoulích. Rod je velmi bohatý na aktivní alkaloidy a mnohé druhy jsou tradičně známými bylinnými léčivy především pro své účinky očistné a tonizující.
Dále o bylině viz. detail.
Dub kůra
Latinsky: CORTEX QUERCUS
Hmotnost: 100 g
Použití: Dub je strom, který se v dějinách lidstva uctívalsnad nejvíce ze všech dřevin. Je jedním ze stromů, který se kdysi považoval za otce lidstva. Římané věřili, že muži vzešli z dubu. Kůra dubu obsahuje řadu látek, převážně třísloviny. Kůra z dubu se využívala k léčebným účelům již v dávné minulosti. Odvar se už pije zřídka, více se kůra využívá zevně.
Dále o bylině viz. detail.
Dvouzubec nať
Latinsky: HERBA BIDENSIS
Hmotnost: 50 g
Použití: Dvouzubec stimuluje nadledvinky, urychluje metabolismus. Působí močopudně a potopudně. Má antialergické a antirevmatické účinky. Používá se při psoriáze, ekzémech, kožních alergiích, při problémech s lupy a nadměrným padáním vlasů. Dále se používá při chorobách jater a ledvin.
Dále o bylině viz. detail.
Eleutherokok kořen (Všehoj)
Latinsky: RADIX ELEUTEROCOCCIS (Všehoj)
Hmotnost: 50 g
Použití: Eleuterokok patří mezi nově objevené druhy, rozhodující krok v jeho využití se stal v 50. letech minulého století, kdy se v tehdejším SSSR hledala rovnocenná náhrada za obtížně pěstovatelný ženšen (Panax ginseng) . Je totiž mnohem více rozšířen i jeho pěstování je jednodušší. Jeho lidové názvy svědčí o využívání této byliny v místní lidové medicíně i v minulosti. Tato léčivá rostlina má všeobecně posilující a povzbuzující účinky na organismus, především na adrenalinové žlázy.
Dále o bylině viz. detail.
Eukalyptus list
Latinsky: FOLIUM EUCALYPI
Hmotnost: 50 g
Použití: Blahovičník je domovem v Austráli, kde slouží australským domorodcům jako lék na infekce a horečku. Ačkoli je ve své domovině obrovský strom dorůstající výšky hodně přes 30 m (extrémně až 100 m), je možné ho pěstovat i v malých květináčích v podobě bonsaie - je vhodný především v obývacích místnostech.
Dále o bylině viz. detail.
Fazole plod bez semen
Latinsky: FRUCTUS PHASEOLI
Hmotnost: 50 g
Použití: Fazol je pěstovaná zeleninová rostlina, jen ojediněle zplaňující. Drogou je oplodí zralých plodů (lusky bez semen). Suché lusky obsahují celou řádu důležitých látek. Používá se především ve směsích s dalšími bylinami, v lidovém léčitelství je známá celá řada receptů.
Dále o bylině viz. detail.
Fenykl plod
Latinsky: FRUCTUS FOENICULI
Hmotnost: 100 g
Použití: Fenykl se v lidovém léčitelství využívá jak ve formě čaje (i ve směsi s dalšími bylinami), tak i např. k výplachu při očních zánětech. Velice účinné je užívání čaje z fenyklu při nadýmání a křečích v břiše (i u malých dětí).
Dále o bylině viz. detail.
Fenykl plod - sladký
Latinsky: FRUCTUS FOENICULI DULCIS
Hmotnost: 100 g
Použití: Fenykl se v lidovém léčitelství využívá jak ve formě čaje (i ve směsi s dalšími bylinami), tak i např. k výplachu při očních zánětech. Velice účinné je užívání čaje z fenyklu při nadýmání a křečích v břiše (i u malých dětí).
Dále o bylině viz. detail.
Galgán kořen
Latinsky: RADIX GALANGAE
Hmotnost: 50 g
Použití: Galgán výborně léčí žaludek, zvyšuje množství žaludečních šťáv, zlepšuje látkovou výměnu. Zevně jej můžeme použít při revmatismu. Galgánové víno zlepšuje mužskou potenci. Oddenek lze použít jako afrodisiakum. Přirozeně reguluje pochody v pánvi. Má však nepříjemnou hořkou chuť.
Dále o bylině viz. detail.
Ginkgo list
Latinsky: FOLIUM GINKGO (Jinan dvoulaločný)
Hmotnost: 50 g
Použití: Čínská medicína používá Ginkgo tuto především k léčení astma, tuberkulózy, k uvolnění dýchavičnosti a na podporu vylučování hlenu. Listy jsou tradiční lék na astma především díky protialergickým a protizánětlivým účinkům.
Dále o bylině viz. detail.
Gotu kola nať
Latinsky: HERBA CENTELAE ASIATICAE
Hmotnost: 50 g
Použití: Gotukola se užívá při léčbě celé řady nejrůznějších onemocnění, především kožních (zevně), vnitřně pak při žilní a lymfatické cévní nedostatečnosti. V Indii se sirup z gotukoly považuje za účinný prostředek k léčbě epilepsie, odvar z nadzemní části při léčení úplavice. Moderní lékařství se této bylině začalo intenzivně věnovat, výzkum urychleně pokračuje a zdá se, že bylina svým medicínským významem předčí i proslavený žen-šen. V každém případě jde o bylinu významu zcela mimořádného.
Dále o bylině viz. detail.
Granátovník plod
Latinsky: FRUCTUS GRANATI
Hmotnost: 50 g
Použití: Z granátového jablka se využívá především šťáva, ze které se dělá řada koktejlů a džusů, nejznámějším nápojem je orientální nealkoholický nápoj šerbet. Známý je také sirup grenadina, který se často používá v koktejlech. Dále se využívá ve studené kuchyni, kde se přidává do mnoha salátů, v teplé kuchyni se přidává především k drůbeži, grilovanému masu a rybám. V Asii se využívá i jako koření, k tomuto účelu se lépe hodí divoce rostoucí rostliny, především z úpatí Himaláje.
Dále o bylině viz. detail.
Guajak dřevo
Latinsky: LIGNUM QUAJACI
Hmotnost: 50 g
Použití: Dřevo guajaku patří k nejtvrdším a nejkvalitnějším dřevům. Obsahuje až 20% pryskyřice, která se dá vydestilovat či vyvařit ve vodě a v minulosti se využívala jako antisyfilitikum a k povzbuzení látkové výměny. Dnes má využití zejména při výrobě parfémů.
Dále o bylině viz. detail.
Guarana semeno mleté
Latinsky: SEMEN GUARANAE
Hmotnost: 50 g
Použití: Guarana obsahuje guaranin, kofein a další látky, u kterých byl prokázaný účinek jako stimulanty centrálního nervového systému, což se projevuje odstraněním psychické a fyzické únavy, zlepšením mentálních funkcí, zvýšením výkonu organismu. Guarana je právě pro tyto povzbuzující účinky častou součástí energetických nápojů.
Dále o bylině viz. detail.
Hadí kořen
Latinsky: RADIX BISTORTAE
Hmotnost: 50 g
Použití: Rdesno hadí kořen se používá jako protiprůjmový prostředek při úplavici. Dále jako protizánětlivý a stahující prostředek při krvácení trávicího traktu, při hemeroidech a silné menstruaci. Zevně se hadí kořen používá k obkladům a do koupelí při mokvavých vyrážkách a popáleninách. Využívá se i jako kloktadlo při zánětech dutiny ústní.
Dále o bylině viz. detail.
Heřmánek římský květ (Rmenec sličný)
Latinsky: FLOS CAMOMILLAE ROMAN
Hmotnost: 30 g
Použití: Heřmánek římský příznivě působí při menstruačních potížích, spojených se spasmy. Dále při enzymatických poruchách funkce slinivky, při bakteriálních průjmech a při poruchách trávícího ústrojí psychogenního původu. Dobře léčí migrény, neuralgie a bolesti při zánětu nervů. Uplatňuje se při žlučníkových potížích.
Dále o bylině viz. detail.
Hloh list a květ
Latinsky: FOLIUM CRATAEGI CUM FLORE
Hmotnost: 50 g
Použití: Hloh je léčivem především pro starší lidi. Pro své blahodárné účinky na činnost srdce ho můžeme označit jako „srdeční bylinu“. Nejúčinnější drogou hlohu je květ. Přestože obsahuje hloh látky, které ovlivňují srdeční rytmus, nemá žádný toxický (poškozující) účinek. Tím se liší od náprstníku (Digitalis), jednoho z dalších, důležitých rostlinných léků užívaných při léčbě srdečních nemocí.
Dále o bylině viz. detail.
Hloh plod
Latinsky: FRUCTUS CRATAEGI
Hmotnost: 100 g
Použití: Nejdůležitější oblastí použití plodů hlohu je takzvané stařecké srdce, oslabené ubývající silou srdečního svalu a špatným prokrvením věnčitých cév. Z tohoto důvodu je hloh indikován i u mladších lidí, jejichž srdce je zatěžováno stresem nebo nemocí.
Dále o bylině viz. detail.
Hluchavka květ
Latinsky: FLOS LAMII ALBI
Hmotnost: 30 g
Použití: Pro svůj poměrně velký obsah taninu byla hluchavka oblíbena už ve starověku a byla dokonce slavným Pliniem doporučována na celou řadu potíží, především při těžkých průjmových onemocněních. Droga z květů poskytuje čaj překrásné zlatavé barvy a jemné vůně. Je vhodná i pro dlouhodobé užívání.
Dále o bylině viz. detail.
Hluchavka nať
Latinsky: HERBA LAMII ALBI
Hmotnost: 50 g
Použití: Hluchavka je oblíbeným prostředkem v lidovém léčitelství zejména při látkové výměně.Vzhledem k obsahu slizu a saponinu droga ulehčuje odkašlávání a uvolňuje hlen. Sliz chrání sliznici dýchacích cest a celého zažívacího traktu. Nať a listy mají stejný účinek jako květy, i když nižší obsah účinných látek. Využití hluchavky je v různých čajových léčivých i dietetických směsích.
Dále o bylině viz. detail.
Hořec kořen
Latinsky: RADIX GENTIANAE
Hmotnost: 50 g
Použití: Pro léčebné účely je třeba hořec pěstovat, protože všechny české i slovenské druhy hořce jsou chráněny. Hořčiny hořce žlutého jsou obsažené v různých hotových lécích, dále v aperitivech, v hořkých žaludečních likérech a v pálenkách z planých rostlin. V tlustém oddenku jsou hořčiny gentiopikrin a amarogentin, které patří k nejvíce hořkým přírodním látkám.
Dále o bylině viz. detail.
Chmel šištice
Latinsky: STROBILUS LUPULI
Hmotnost: 30 g
Použití: Chmel se planě vyskytuje téměř po celé Evropě. Na místech hojnějšího přirozeného výskytu se zakládají chmelnice. I když je známý tím, že už od středověku byl využíván při vaření piva, byl ale také od pradávna považován za léčivou bylinu. Chmel má rozsáhlé možnosti využití.
Dále o bylině viz. detail.
Chrpa květ bez zákrovu
Latinsky: FLOS CYANI
Hmotnost: 30 g
Použití: Chrpa modrák, ale i řada dalších druhů chrp, kterých je kolem čtyřiceti, jsou pro léčebné využií a pro fytoterapii velice užitečné a účinné. Vzhledem k tomu, že z našich polí a luk rychle mizí, je nejvhodnější a osvědčuje se homeopatické zpracování. Ve světové alternativní medicíně se chrpa často využívá pro povrchovou aplikaci na oči a na pokožku.
Dále o bylině viz. detail.
Chrpa květ se zákrovem
Latinsky: FLOS CYANI
Hmotnost: 30 g
Použití: Chrpa modrák, ale i řada dalších druhů chrp, kterých je kolem čtyřiceti, jsou pro léčebné využií a pro fytoterapii velice užitečné a účinné. Vzhledem k tomu, že z našich polí a luk rychle mizí, je nejvhodnější a osvědčuje se homeopatické zpracování. Ve světové alternativní medicíně se chrpa často využívá pro povrchovou aplikaci na oči a na pokožku.
Dále o bylině viz. detail.
Irský mech
Latinsky: CARRAGEEN
Hmotnost: 50 g
Použití: Mořské řasy jsou pro nás suchozemce poněkud exotickou záležitostí a setkáváme se s nimi maximálně o dovolené u moře. Přímořské národy ale dokázaly využít jejich obrovský potenciál pro lidské zdraví i výživu. Irský mech obsahuje vysoké množství karagenanu neboli karagénu (55%), bílkovin (10%) a minerálů (15%). Od roku 1930 se hojně se využívá jako stabilizátor a gelující prvek v potravinářství, často jej najdeme v doplňcích stravy (např. pro kulturisty).
Dále o bylině viz. detail.
Jablečník nať
Latinsky: HERBA MERRUBII
Hmotnost: 50 g
Použití: Jablečník byl využíván již v egyptské magii při uctívání boha Hora, pálení jablečníku v kadidle mělo mít stimulující účinky, mělo udržet jasnou mysl, pomáhat soustředění a posílit intuici. Jablečník se používal v kadidlech také při vymítání ďábla. Věřilo se, že zažehnává kouzla a čáry a má moc zrušit uhranutí. - Droga má velmi univerzální použití, protože příznivě ovlivňuje funkci všech hlavních orgánových okruhů - tedy dýchací cesty, srdce, cévy a krevní oběh, trávicí trakt i oblast vyměšování.
Dále o bylině viz. detail.
Jahodník lesní list
Latinsky: FOLIUM FRAGARIAE
Hmotnost: 50 g
Použití: Pro léčebné účely se u jahodníku používají listy i plody, keré obsahují vitamín C, draslík, minerální soli a železo. Jahodník poskytoval užitek už od pradávna. Jahodník se většinou zařazuje do tzv. základních čajových směsí, protože příjemně aromatizuje bylinnou směs. Listy obsahují hlavně třísloviny a malé množství silice s citrónově vonnou složkou, kyselinu jablečnou a salicylovou, něco slizu, stopy alkaloidů, vitamín C a značné množství minerálních látek a cukry.
Dále o bylině viz. detail.
Jalovec větvičky
Latinsky: SUMMITATES JUNIPERI
Hmotnost: 50 g
Použití: Jalovec, rostoucí velmi hojně v Evropě, i po zbytku světa, patří snad k nejstarším vykuřovadlům. Má pověst kuřidla šamanů a v mnoha kulturách je používán rituálně, magicky i medicínsky.Větvičky jalovce, hořící i v čerstvém stavu, mají lesní pryskyřičnou a kořenitou vůni.
Dále o bylině viz. detail.
Jasan list
Latinsky: FOLIUM FRAXINI
Hmotnost: 50 g
Použití: List jasanu působí močopudně, zvyšuje vylučování kyseliny močové. Podává se při revmatismu, dně a urátové urolithiáze. Má mírně projímavý účinek. Zevně se používá k omývání špatně se hojících ran, proleženin a bércových vředů. Můžeme jej podávat při všech infekčních a horečnatých onemocněních.
Dále o bylině viz. detail.
Jasmín květ
Latinsky: FLOS JASMINI
Hmotnost: 30 g
Použití: Jasmín se v Evropě poprvé ocitl v 16. století, kdy byl dovezen z Číny. V indické a čínské medicíně se jasmín užívá na spoustu potíží, např. při bolestech žaludku, menstruačních a kožních problémech. V magickém a rituálním užití se mu přisuzují afrodisiakální, věštecké sny a peníze přinášející účinky. Pro dosažení věšteckých snů se v ložnicích spalují listy jasmínu. Jasmín lze označit jako bylinu lásky a bohatství.
Dále o bylině viz. detail.
Jaterník nať
Latinsky: FLOS HEPATICAE
Hmotnost: 50 g
Použití: Jaterník se používá při tvrdnutí, zánětech, zvětšení a slabé funkci jater. Zastavuje tvorbu kamenů a písku ve žlučníku a žlučových cestách. Je také výborný močopudný prostředek. Používá se v nálevu na podporu vykašlávání.
Dále o bylině viz. detail.
Jehlice kořen
Latinsky: RADIX ONONIDIS
Hmotnost: 50 g
Použití: Hlavními účinnými látkami Jehlice trnité jsou flavonoidy, dále pak triterpenové sloučeniny a silice. V lékařství a v homeopatii se užívá především při chorobách močového měchýře a ledvin jako prostředek na odvodnění. Účinek drogy se trochu podobá účinku kortizonu, takže jej může jehlice trnitá částečně nahradit.
Dále o bylině viz. detail.
Jerlín květ
Latinsky: FLOS SOPHORAE JAPONICA
Hmotnost: 50 g
Použití: Nerozvinuté květy jerlínu japonského se používají především jako výborný zdroj rutinu, který příznivě působí na permeabilitu a lomivost krevních kapilár (tedy pevnost cév). U nás se za tímto účelem běžně používala pohanka obsahující 1-2 % rutinu, ovšem jerlín obsahuje této látky až 20 %, takže je mnohem silnější.
Dále o bylině viz. detail.
Jeřáb plod
Latinsky: FRUCTUS SORBI
Hmotnost: 50 g
Použití: Jeřabiny obsahují kyselinu sorbinovou, parasorbinovou, četné jiné organické kyseliny, cukry, tříslovinu, pektin, vitamíny a karotenoid sorbusin. Čerstvé plody jsou nepoživatelné, ale sušením a vařením se v plodech rozrušuje kyselina parasorbinová, která působí dráždivě na sliznice a způsobuje určitou jedovatost jeřabin.
Dále o bylině viz. detail.
Jestřabina nať
Latinsky: HERBA GALEGAE
Hmotnost: 50 g
Použití: Jestřabina má poněkud hořce trpkou chuť. Obsahuje hlavně alkaloid galegin, glukokininy, flavonový glykosid galuteolin, dále hořčinu, saponin a třísovinu. Snižuje hladinu cukru v krvi, podporuje a zvyšuje činnost mléčných žláz (při nedostatečném vylučování mléka u kojících matek).
Dále o bylině viz. detail.
Jetel červený květ
Latinsky: FLOS TRIFOLII RUBRI
Hmotnost: 30 g
Použití: K léčivým účelům slouží květy všech druhů jetele. Pouze jetel nachový, čili inkarnát (Trifolium incarnatum) nemá účinky neboť pod květenstvím nemá podpůrné listeny. O čtyřlístku se říká, že přináší štěstí a zabraňuje šílenství. Snad je to pravda, ale v lidovém léčitelství se využívá více prokázaných léčivých účinků květu.
Dále o bylině viz. detail.
Jilm kůra
Latinsky: CORTEX ULMI
Hmotnost: 50 g
Použití: Jilm působí svíravě a protizánětlivě, užívá se při poruchách trávení, proti průjmu, při dyspeptických potížích nebo při překyselení žaludku, zevně ji lze použít při ekzémech, hnisavých kožních zánětech nebo na hemoroidy, ve formě kloktadla pak při zánětech dutiny ústní a hrtanu.
Dále o bylině viz. detail.
Jitrocel list
Latinsky: FOLIUM PLANTAGINIS
Hmotnost: 50 g
Použití: Jitrocel patří mezi nejznámější léčivé rostliny, používali jej již antičtí lékaři. Užívá se jako hojivý prostředek, dále uvolňuje hleny a upravuje stolici. Jitrocel se doporučuje při zánětlivých procesech v žaludku a střevech nebo při ulcerózní kolitidě či při peptickém vředu. Nálevem z listů jitrocelu lze příznivě ovlivnit bronchitidu nebo tuberkulózu a stejně tak jej lze použít i při zánětech očí.
Dále o bylině viz. detail.
Jmelí nať
Latinsky: HERBA VISCI ALBI
Hmotnost: 50 g
Použití: Jmelí má v lidovém léčitelství dlouhou tradici, o vánočních svátcích je stále živá tradice jmelí jako symbol pohody a míru a rostliny přinášející štěstí. V lidovém léčitelství se jmelí používá buď ve formě prášku nebo jako nálev. Nedoporučuje se připravovat odvar, protože účinné látky , které jsou ve jmelí obsažené, se varem rozkládají. Jmelí se používá v čajových směsích.
Dále o bylině viz. detail.
Kadidlo
Latinsky: OLIBANUM
Hmotnost: 50 g
Použití: Tato vonná pryskyřice získávaná z kmene kadidlovníku se používá jako vykuřovadlo již přes 5000 let. Toto vykuřovadlo je do té míry klasické, že se po něm začalo říkat i jiným vykuřovacím směsím kadidlo. Používá se nejčastěji ve směsi s myrhou či benzoe (katolické kostely) či jinými vykuřovadly. Poslední dobou se studují i příznivé protizánětlivé účinky extraktu z této pryskyřice např. u Crohnovy choroby či ulcerózní kolitidy.
Dále o bylině viz. detail.
Kakost nať
Latinsky: HERBA GERANII ROBERTIS
Hmotnost: 50 g
Použití: Květní plátky Kakostu nebo olej se používaly v kadidle k invokaci bohyně Venuše, Afrodity a Isis, nebo v kadidlech určených k vytvoření atmosféry lásky a harmonie. Jeho léčivé působení se osvědčilo vnitřně v nálevu.
Dále o bylině viz. detail.
Karbinec nať
Latinsky: HERBA LYCOPI EUROPINAE
Hmotnost: 50 g
Použití: Karbinec je specifickým prostředkem proti Basedowově chorobě - při lehčích až středně těžkých formách hypertyreózy (zvýšená činnost štítné žlázy). Karbinec se uplatňuje i při vegetativních distonických poruchách (porucha napětí svalstva) či bušení srdce. Karbinec tlumí látkovou výměnu. Tinktura z nati má antibiotický a protiplísňový účinek zvláště na některé druhy salmonelly.
Dále o bylině viz. detail.
Kokoška nať
Latinsky: HERBA BURSAE PASTORIS
Hmotnost: 50 g
Použití: Kokoška nať účinně zastavuje vnější i vnitřní krvácení, ale má i celou řadu dalších účinků. Používala se vždy vnitřně i zevně, dnes se využívá hlavně v homeopatii (nálevy proti žlučníkovým a ledvinovým obtížím), jinak se doporučuje především k zevnímu využití. Je účinná zejména v léčbě gynekologických problémů, ale má vliv i na funkci jater, sleziny, při potížích s močením apod.
Dále o bylině viz. detail.
Kola semeno mleté
Latinsky: SEMEN COLAE
Hmotnost: 100 g
Použití: Semeno Koly obsahuje až 3% alkaloidů, z nichž převažuje kofein. Z tohoto důvodu se často používá i k přípravě stimulačních nápojů (je součástí i některých bylinných likérů sensatonics). Tradičně bývá vyhledávaným prostředkem na zahnání únavy a hladu. Cola vera a cola nitida patří k nejčastěji používaným kolovým semenům. V Brazílii a Jamajce je používán jako sexuální stimulant. V poslední době bývá používán jako součást diet. Běžně se užívá kávová lžička rozpuštěná v nápoji.
Dále o bylině viz. detail.
Komonice nať
Latinsky: HERBA MELILOTI
Hmotnost: 50 g
Použití: Komonice obsahuje vedle saponinů, tříslovin a flavonoidů také glykosid melilotin, ze kterého vzniká kumarin. Antivitamín K snižuje srážlivost krve, čehož se využívá při léčbě křečových žil a trombózy. Medicinálně se používají hotové léky a masti. Lidové léčitelství využívá macerát a nálev z natě komonice lékařské.
Dále o bylině viz. detail.
Kondurango kůra
Latinsky: CORTEX CONDURAGO
Hmotnost: 50 g
Použití: Kondurago rostoucí na svazích Kordillér na území Ekvádoru a Bolívie obsahuje celou řadu cenných látek, které působí účinně především při problémech trávicího ústrojí. Má mimo jiné svíravé, stahující účinky. Stimuluje vylučování trávicích šťáv a povzbuzuje chuť k jídlu.
Dále o bylině viz. detail.
Konopice nať
Latinsky: HERBA GALEOPSIDIS
Hmotnost: 50 g
Použití: Konopice je droga mimořádného působení. V lidovém léčitelství byla nejproslulejší léčivkou proti tuberkulóze plic a střev. Pomáhá hojivým procesům v plicích, sliznicích a v pokožce. Má velice široké spektrum účinnosti. Je i bohatým zdrojem minerálních látek, což je obzvlášť výhodné u starších lidí.
Dále o bylině viz. detail.
Kontryhel nať
Latinsky: HERBA ALCHEMILLAE
Hmotnost: 50 g
Použití: Kontryhel je určen, pro své účinky, především pro ženy. Nať kontryhelu se v lidovém léčitelství využívá při náchylnosti k potratům a k výhřezu dělohy, při silném menstruačním krvácení a menstruačních problémech a řadě dalších gynekologických problémů.
Dále o bylině viz. detail.
Kopr plod
Latinsky: FRUCTUS ANETHI
Hmotnost: 50 g
Použití: Semeno kopru má chuť mezi koprovým listem a kmínem. Používá se jako uklidňující prostředek při zažívacích potížích a nadýmání, a k povzbuzení tvorby mateřského mléka. Je močopudný, a proto jej můžeme použít při ledvinových kamenech. Jeho žvýkání tlumí zápach z úst. Ve Skandinávii se používá na ryby a do chleba. V Rusku do polévek.
Dále o bylině viz. detail.
Kopretina řimbaba nať
Latinsky: HERBA PARTHENII
Hmotnost: 50 g
Použití: Nadzemní části této byliny se používají k tlumení bolesti nejspíš už po několik tisíciletí, stejně jako k léčbě jiných neduhů, o kterých si povíme níže. Z řimbaby se připravovaly odvary, nálevy, obklady, čaje a výluhy, které se podávaly lidem trpícím bolestí. Dnes se nejběžněji užívá ve formě alkoholové tinktury nebo tablet s výtažkem účinných látek. Nutno říci, že její obliba jako analgetika je na vzestupu, s minimem nežádoucích účinků totiž často zabírá i u těžkých případů některých typů migrén a chronických bolestí.
Dále o bylině viz. detail.
Kopřiva list
Latinsky: FOLIUM URTICAE
Hmotnost: 40 g
Použití: Kopřiva také účinkuje jako kardiotonikum, antidiabetikum (při lehčích formách cukrovky, kdy ještě není nutné píchat si inzulín), protiprůjmově, antivirově (zejména proti virům chřipky), podporuje činnost slinivky a vaječníků, pomáhá při bronchiálním astmatu, působí močopudně, zastavuje krvácení, zlepšuje prokrvení vnitřních orgánů, osvědčila se i při chorobách jater, žlučníku a ledvin i jako prostředek podporující tvorbu mateřského mléka.
Dále o bylině viz. detail.
Kopřiva nať
Latinsky: HERBA URTICAE
Hmotnost: 50 g
Použití: Kopřiva také účinkuje jako kardiotonikum, antidiabetikum (při lehčích formách cukrovky, kdy ještě není nutné píchat si inzulín), protiprůjmově, antivirově (zejména proti virům chřipky), podporuje činnost slinivky a vaječníků, pomáhá při bronchiálním astmatu, působí močopudně, zastavuje krvácení, zlepšuje prokrvení vnitřních orgánů, osvědčila se i při chorobách jater, žlučníku a ledvin i jako prostředek podporující tvorbu mateřského mléka.
Dále o bylině viz. detail.
Kopřiva semeno
Latinsky: SEMEN URTICAE
Hmotnost: 50 g
Použití: Semena kopřivy se podle starých receptů konzumují přímo, ale měli bychom je velmi dobře rozkousat. Nebo raději rozmělnit v hmoždíři a pak teprve sypat na chléb, přidat do pomazánek, nebo můžete lžičku semínek jen tak dobře rozkousat a zapít. Všechny části kopřivy obsahují vysoké množství chlorofylu a minerálních látek, z nichž důležitý je zejména hořčík, dále karotenoidy, flavonoidy, organické kyseliny, sacharidy, vitamíny, aminokyseliny, glukoniny, třísloviny, fytoncidy, kyseliny šťavelovou, mravenčí, octovou, pantotenovou, křemičitou a další látky.
Dále o bylině viz. detail.
Koriandr plod
Latinsky: FRUCTUS CORIANDRI
Hmotnost: 50 g
Použití: Plody Koriandru obsahují především silici s hlavní obsahovou složkou linalolem, ale i celou řadu dalších účinných látek. Koriandr se používá především při zažívacích potížích, pro uklidnění křečí, pro tvorbu žaludečních šťáv a pro podporu tvorby mateřského mléka.
Dále o bylině viz. detail.
Kosatec kořen
Latinsky: RADIX IRIDIS
Hmotnost: 50 g
Použití: Kosatec je vynikajícím prostředkem pro léčbu kataru horních cest dýchacích, usnadňuje odkašlávání a uvolňuje hlen. Je součástí čajových směsí proti kašli, při nemocech horních cest dýchacích a při onemocnění žlučníku.
Dále o bylině viz. detail.